TOEFL Sınavı

TOEFL sınavı TOEFL IBT ve TOEFL ITP olarak yapılmaktadır. TOEFL sınavında adayın İngilizce yabancı dil bilgisi ölçülmektedir. TOEFL sınavı bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen ve kişinin yazma, okuma, konuşma ve dinleme becerilerini ölçen bir sınavdır.

TOEFL Sınav Günü

TOEFL sınav günü sınavdan en az yarım saat önce sınav merkezinde olmanız sınava geç kalmamanız ve geç giriş sebebiyle sınava alınmama durumuna maruz kalmamanız için doğru bir yaklaşım olacaktır. Kimlik tespitinin sağlanabilmesi için mola dönüşlerinde ve sınava giriş esnasında kişi yakından kontrol edilebilir bu durumda gözlük kullanan kişilerden gözlüklerinin çıkartılması istenebilir. Sınava girişte sizden bir gizlilik anlaşması imzalamanız istenir bu zorunlu bir durumdur. Sınav günü fotoğrafınız çekilir ve bu fotoğraf sınav sonuç raporlarınızda da görünür. Sınav salonunda yalnızca nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunmasına izin verilir. Sınavda oturacağınız koltuk sınav gözetmeni tarafından belirlenir. Sınav esnasında kullanılan klavye Q klavyedir. Sınavda sizlere karalama kâğıdı verilir ve bu kâğıtlar sınav sonunda toplanır.

TOEFL Sınav Sonuçları

TOEFL sınav ücretine sınavdan önce seçeceğiniz TOEFL belgesini isteyen merkezlere gönderilecek dört adet resmi TOEFL sınav sonuç belgesi dâhildir. Sınavdan önce belirtmiş olduğunuz kurumlara gönderilecek sınav sonuç raporları sınav sonrası yaklaşık 13 gün sonra ilgili kurumlara gönderilir. Sınav sonuçları ve PDF raporlarına TOEFL IBT hesabınız üzerinden sınavdan 13 gün sonra ulaşabilirsiniz.